Proč používat několik běžeckých bot?

Standardem u běžecké obuvi by měla být životnost cca 800-1000 km v závislosti na hmotnosti běžce, techniky běhu či povrchu po kterém běhá. V současné době i amatérský běžec dosahuje "jubilejních" 1000 km v průběhu jednoho roku a někdy dokonce i dříve. Vždyť zaběhnout měsíčně 120 kilometrů znamená, dát 3x týdně 10km, což je během 8 měsíců ne obtížný úkol.

Opotřebení běžecké obuvi se projevuje snížením tlumení nárazů, snížením profilu podrážky, zvýšenou vůlí textilní části (což způsobuje snížení fixace a stability chodidla) a samozřejmě snížení profilu mezipodešve, což má za následek, že obuv působí "vybouchaně" a o tlumení se už nedá ani mluvit. Tento sled je bohužel nezvratný.
Běžecká obuv má své hranice použitelnosti a jakmile tato hranice nastane, obuv nám to dá vědět. A proto a ne jen proto je nutný druhý pár běžeckých tenisek.

Při běhu obuv střídejte; takže ta, kterou jste použili včera, dnes oddychuje a naše chodidlo se přizpůsobuje nové konstrukci, vložce či tvaru vnitřní části. Tento nový pocit má pro chodidlo žádaný a pozitivní účinek.

Při výběru běžecké obuvi jako první rozlišujte POVRCH, kde budete běhat.
Je velmi důležité nešetřit a nehledat šetrné řešení k naší peněžence (jeden pár na všechno), protože nás to může stát násobně více + možnost zranění na první vlhkém větvi.
Na asfalt jsou určeny tzv. silniční běžecké boty, které nabízejí stabilitu v předo-zadním směru, mají vyšší výšku profilu, neposkytují ochranu před roztržením svršku a hlavně nenabízejí potřebnou stabilitu a grip v terénu.
Naopak trailové běžecké boty mají sice vyšší hmotnost (důsledek většího množství materiálu), ale nabízejí daleko vyšší míru směrové stability, ochranu před uklouznutím na kluzkém povrchu (skála, větev) a samozřejmě ochranu před ostrými předměty (větve, ostré kameny).
Novým trendem se stávají "univerzální" běžecké boty, tedy i do terénu i na silnici. U nás v nabídce naleznete tyto univerzální modely značky HOKA One One a Inov-8. Nesmíme však zapomínat, že většinou jde o trailovou verzi s jemně upravenou strukturou podrážky i pro asfalt. Výsledkem tedy je použití na obou površích, avšak s určitou mírou kompromisu typu: ve skutečném terénu to stačit nebude a při běhu po asfaltu to nebude tak komfortní jako v čistě silniční verzi. Abychom však pouze "nehanili", při střídání polní cesty, svážnice a asfaltu nabídnou to, co na takovém mixu povrchů potřebujete.

Obě hlavní kategorie (Cesta, Trail) mají samozřejmě i své rychleji polovičky, tedy závodní (race) modely. Jsou lehčí, rychlejší, ještě lépe nám "sedí" na noze, ale mají nižší výdrž, tlumení a bohužel, nejsou pro každého.

V případě, že si s výběrem nevíte poradit, jsme Vám k dispozici online, nebo na naší kamenné prodejně v B.Bystrici.

Poradí vám David
Poradí vám David

Otázky k běhu, výběru a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00